Cygara Dominikańskie — charakterystyka

Zdecydowana większość cygar premium, wysokiej jakości, produkowanych dla amerykańskiego rynku pochodzi z Dominikany i Nikaragui. Dużą zasługę w produkcji cygar na Dominikanie mieli emigranci, którzy przywieźli ze sobą nasiona tytoniu z Kuby i rozpoczęli jego hodowlę. Wpływ na to miały też niepokoje społeczno- polityczne w latach 70 i 80, w krajach takich jak Honduras, czy Nikaragua, co sprawiło, że wielu producentów cygar przeniosło biznes właśnie na Dominikanę. 

Popularne cygara z Dominikany

Tradycyjnie cygara produkowane na Dominikanie miały delikatny i kremowy profil smakowy, jednak zmieniło się to wraz z ewolucją upodobań konsumenckich- na mocniejsze wyroby tytoniowe. Do najbardziej znanych, ręcznie robionych, dominikańskich cygar, należą Ashton, Macuando, Davidoff i Artur Fuente.  Mieszanka Ashton i Arturo Fuente Chateau Series pozwala posmakować tradycyjnie dominikańskich nut smakowych, takich jak orzechy, ziarna kawy, kakao, dąb i cedr. Cygara produkcji Macuando często są pierwszym cygarem, jakie poleca się osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z tego rodzaju wyrobami tytoniowymi, ze względu na łagodność smaku i łatwość w obsłudze. Legendarny producent cygar, Carlito Fuente był pionierem w kwestii dominikańskich cygar, jako pierwszy wypuścił dominikańskie Puro, czyli cygaro w całości wykonane z dominikańskiego tytoniu. 

Głównym regionem upraw tytoniu na Dominikanie jest Dolina Cibao, gdzie znajdują się obszary Narvette, La Canela i Villa Gonzalez, w których produkuje się jedne z najbardziej złożonych tytoni na świecie. Umożliwiają to doskonałe warunki środowiskowe, jakie tam panują, czyli głęboka wierzchnia warstwa gleby, duże nasłonecznienie i chłodne popołudniowe bryzy. Rozbieżność mikroklimatów, panujących w każdym z regionów Dominikany nadaje niezwykłego charakteru, uprawianemu tam tytoniowi.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z cygarami?

Cygara składają się z flaków, podszerstka i opakowania. Flaki stanowią serce, sam środek cygara, składają się one z trzech rodzajów liści tytoniowych, pochodzących z różnych części rośliny: volado, pochodzące z łodygi, seco, ze środka łodygi i ligero, które pozyskuje się z górnej części rośliny. Podszerstek to konstrukcja liści, które poprzeplatane są między flakami a peleryną cygara, może się składać z jednego lub dwóch arkuszy. Peleryna zaś to liść tytoniowy, pokrywający cygaro, ma on wpływ na spalanie i popiół, ale przede wszystkim ma podkreślać estetykę i wizerunek marki. Po kolorze peleryny identyfikuje się moc tytoniu, znajdującego się w cygarze, im ciemniejszy tym cygaro będzie mocniejsze. 

Na opakowaniu cygara można natknąć się na frazy takie jak “bez pudru” lub “niepodcinające gardła”, oznacza to, że produkt nie został poddany zmianie koloru w wyniku obróbki chemicznej. 

Osoby zainteresowane zakupem cygar zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszego sklepu!

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *